Лекція 6: Основи Безпеки та Захисту Даних

Частина 1: Введення в Інформаційну Безпеку

 • Важливість інформаційної безпеки в сфері ІТ
 • Терміни та поняття: конфіденційність, цілісність, доступність
 • Загрози та ризики в інформаційній безпеці

Частина 2: Основні Принципи Безпеки Даних

 • Принцип найменшого привілегію
 • Принцип обмеження доступу
 • Принцип цілісності даних

Частина 3: Технологічні Засоби Захисту

 • Антивірусне програмне забезпечення
 • Брандмауери та захист мережі
 • Засоби шифрування даних

Частина 4: Соціальна Інженерія та Фішинг

 • Типи атак соціальної інженерії
 • Розпізнавання підозрілих повідомлень та атак фішингу

Частина 5: Збереження та Резервне Копіювання Даних

 • Важливість регулярного резервного копіювання
 • Стратегії збереження даних
 • Відновлення даних з резервних копій

Частина 6: Безпека Паролів та Аутентифікація

 • Правила створення надійних паролів
 • Багатофакторна аутентифікація
 • Використання парольних менеджерів

Частина 7: Політики та Процедури Безпеки

 • Введення в безпекові політики
 • Правила обробки конфіденційної інформації
 • Процедури реагування на інциденти безпеки

Частина 8: Вправи та Практичні Завдання

 • Аналіз сценаріїв інцидентів безпеки
 • Практичні завдання щодо захисту даних

Частина 9: Тестування та Оцінка Знань

 • Оцінка рівня розуміння основ безпеки даних
 • Підготовка до тестування та сертифікації

Частина 1: Введення в Інформаційну Безпеку

Важливість інформаційної безпеки в сфері ІТ

Інформаційна безпека в сфері інформаційних технологій є критично важливою, оскільки сучасний світ пов’язаний з обміном величезною кількістю цифрової інформації. Інформація може бути конфіденційною, тобто призначеною лише для обмеженого кола осіб, інтегрованою, тобто невід’ємною та недоступною для змін, а також доступною, тобто доступною для тих, хто має на неї права доступу.

Терміни та поняття: конфіденційність, цілісність, доступність

У інформаційній безпеці важливі три основних поняття: конфіденційність, цілісність та доступність.

 • Конфіденційність означає, що інформація доступна лише тим особам, яким вона дозволена, і не доступна неповноважним користувачам. Це може включати обмеження доступу до конфіденційних документів, даних клієнтів або іншої приватної інформації.
 • Цілісність означає, що інформація не була змінена без дозволу або відомості власника. Це може бути важливим в сфері збереження даних, особливо в фінансових або медичних областях.
 • Доступність означає, що інформація доступна в той момент, коли вона потрібна. Це важливо для забезпечення безперебійної роботи систем та послуг.

Загрози та ризики в інформаційній безпеці

В інформаційній безпеці існують численні загрози та ризики. Деякі з них включають:

 • Віруси та зловмисний програмний код: Це шкідливі програми, які можуть завдати шкоди системі або вкрасти конфіденційну інформацію.
 • Атаки хакерів: Зловмисники можуть намагатися отримати несанкціонований доступ до системи або мережі.
 • Фішинг та соціальна інженерія: Атаки, спрямовані на отримання конфіденційної інформації шляхом маніпуляції користувачів.
 • Втрата даних: Може статися в результаті технічних неполадок або фізичних пошкоджень обладнання.
 • Недостатня аутентифікація та авторизація: Якщо недостатньо захищена система може дозволити несанкціонованим користувачам отримати доступ до важливих даних.

Частина 2: Основні Принципи Безпеки Даних

Принцип найменшого привілегію

Принцип найменшого привілегію полягає в тому, щоб користувачі мали лише той рівень доступу до інформації та ресурсів, який необхідний для виконання їх робочих обов’язків. Це обмежує можливість несанкціонованого доступу та мінімізує ризики.

Принцип обмеження доступу

Принцип обмеження доступу вказує на необхідність обмежувати доступ до інформації лише для тих користувачів, яким ця інформація дійсно потрібна для роботи. Це включає у себе регулярне оновлення прав доступу та забезпечення, що лише правомірні користувачі мають доступ до конфіденційної інформації.

Принцип цілісності даних

Принцип цілісності даних стверджує, що дані повинні залишатися недоторканими та незмінними. Це важливо для забезпечення того, що дані не були модифіковані або пошкоджені неправомірно.

Частина 3: Технологічні Засоби Захисту

Антивірусне програмне забезпечення

Антивірусне програмне забезпечення — це програми, які призначені для виявлення та видалення вірусів та іншого шкідливого програмного забезпечення з комп’ютера або мережі. Вони важливі для запобігання зараженню системи та втрати даних.

Брандмауери та захист мережі

Брандмауери — це системи, що фільтрують трафік в мережі та блокують небажаний або потенційно небезпечний трафік. Вони допомагають у запобіганні несанкціонованому доступу до мережі та захисті від атак ззовні.

Засоби шифрування даних

Шифрування даних — це метод захисту інформації шляхом перетворення її в незрозумілий текст, який може бути розкодований лише з правильним ключем. Це важливо для забезпечення конфіденційності даних при їх передачі або зберіганні.

Частина 4: Соціальна Інженерія та Фішинг

Типи атак соціальної інженерії

Соціальна інженерія — це метод атаки, при якому зловмисники використовують маніпуляцію та обман, щоб отримати конфіденційну інформацію або доступ до системи. Це може включати у себе фішинг (спроби обману через підманіву) та інші види атак.

Розпізнавання підозрілих повідомлень та атак фішингу

Для захисту від атак фішингу та інших соціально-інженерних атак важливо навчитися розпізнавати підозрілі повідомлення та виконувати обережність при роботі з ними. Наприклад, завжди перевіряйте адресу електронної пошти або посилання, перш ніж натискати на них, і не надавайте особисту інформацію чи паролі через ненадійні канали.

Частина 5: Збереження та Резервне Копіювання Даних

Важливість регулярного резервного копіювання

Регулярне резервне копіювання даних — це важливий аспект безпеки даних. Воно дозволяє відновити дані у випадку втрати або пошкодження. Резервні копії можуть бути збережені на зовнішніх носіях або в хмарних сховищах.

Стратегії збереження даних

Стратегія збереження даних включає в себе визначення, які дані потрібно регулярно резервно копіювати, як часто це робити та де зберігати резервні копії. Вона повинна враховувати важливість даних та ризики їх втрати.

Відновлення даних з резервних копій

У випадку втрати даних важливо знати, як відновити їх з резервних копій. Це може включати у себе процес відновлення даних з резервних носіїв або інших джерел.

Частина 6: Безпека Паролів та Аутентифікація

Правила створення надійних паролів

Надійні паролі мають бути складними та унікальними. Вони не повинні бути легко вгадуваними, і вони повинні містити комбінацію великих та малих літер, цифр і спеціальних символів. Паролі також повинні бути регулярно змінюваними.

Багатофакторна аутентифікація

Багатофакторна аутентифікація — це метод захисту, при якому користувач повинен надати дві або більше форми ідентифікації, наприклад, пароль та код або відбиток пальця. Це ускладнює несанкціонований доступ до системи.

Використання парольних менеджерів

Парольні менеджери — це програми, які допомагають зберігати та керувати паролями. Вони забезпечують безпеку та зручність, дозволяючи зберігати складні паролі без необхідності їх запам’ятовування.

Частина 7: Політики та Процедури Безпеки

Введення в безпекові політики

Безпекові політики визначають правила та вимоги, пов’язані з безпекою даних та доступом до них. Вони можуть включати в себе вимоги щодо паролів, правила обробки конфіденційної інформації та інші аспекти безпеки.

Правила обробки конфіденційної інформації

Правила обробки конфіденційної інформації визначають, як повинна оброблятися та зберігатися конфіденційна інформація. Вони можуть включати в себе вимоги щодо шифрування, доступу та зберігання даних.

Процедури реагування на інциденти безпеки

Процедури реагування на інциденти безпеки визначають, як слід діяти в разі виявлення потенційної загрози безпеці даних. Вони мають включати в себе кроки щодо виявлення, аналізу та ліквідації інциденту.

Частина 8: Вправи та Практичні Завдання

Аналіз сценаріїв інцидентів безпеки

Студенти можуть виконати вправи щодо аналізу сценаріїв інцидентів безпеки, де вони мають визначити можливі загрози та заходи для їх запобігання або реагування.

Практичні завдання щодо захисту даних

Студенти можуть виконати практичні завдання, такі як налаштування паролів, шифрування даних або створення політик безпеки, щоб навчитися захищати інформацію та системи.

Частина 9: Тестування та Оцінка Знань

Оцінка рівня розуміння основ безпеки даних

Студенти можуть пройти тест або відповідати на питання, що дозволяють оцінити їхнє розуміння основ безпеки даних.

Підготовка до тестування та сертифікації

Лекція підготовить студентів до подальшого тестування та отримання сертифікатів в галузі інформаційної безпеки.

Це завершує текст лекції 6 «Основи Безпеки та Захисту Даних.» Бажаю успіху в навчанні та розумінні цілей інформаційної безпеки.