Лекція 5: Основи Хмарних Технологій

Доброго дня, шановні студенти! Сьогодні ми розглянемо ключові аспекти хмарних технологій. Хмарні технології стали неот’ємною частиною інформаційно-технологічної індустрії та дозволяють компаніям ефективно використовувати обчислювальні ресурси, зберігати дані та розгортати програмне забезпечення. Ця лекція буде розкривати основи хмарних технологій, різновиди послуг та провідних постачальників, а також важливі аспекти безпеки та адміністрування хмарних середовищ.

Частина 1: Вступ до Хмарних Технологій (20 хвилин)

 • Визначення хмарних технологій та їх важливість
 • Типи хмарних послуг: IaaS, PaaS, SaaS
 • Переваги та недоліки використання хмарних послуг

Частина 2: Популярні Постачальники Хмарних Послуг (20 хвилин)

 • Огляд головних постачальників хмарних послуг: Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure, Google Cloud Platform (GCP)
 • Вибір постачальника для конкретних потреб

Частина 3: Основи Роботи з Хмарними Ресурсами (25 хвилин)

 • Створення облікового запису в хмарному сервісі
 • Запуск та управління віртуальними машинами
 • Завантаження та збереження даних у хмарних сховищах

Частина 4: Безпека та Захист Даних в Хмарних Технологіях (15 хвилин)

 • Основні аспекти безпеки в хмарних середовищах
 • Захист доступу та даних у хмарах
 • Резервне копіювання та відновлення даних

Частина 5: Практичний Демонстраційний Завдання (20 хвилин)

 • Демонстрація створення віртуальної машини в хмарі (на прикладі одного з постачальників)
 • Налаштування основних параметрів та робота з інтерфейсом управління

Частина 6: Питання та Відповіді (10 хвилин)

 • Відповіді на питання студентів щодо хмарних технологій

Частина 1: Вступ до Хмарних Технологій (20 хвилин)

Визначення хмарних технологій

Що таке хмарні технології? Вони представляють собою модель доступу до обчислювальних ресурсів через мережу Інтернет. Вони надають можливість орендувати обладнання та послуги від постачальника хмарних послуг. Ця модель стала популярною завдяки її гнучкості та економічності.

Типи хмарних послуг: IaaS, PaaS, SaaS

Хмарні послуги поділяються на три основних типи:

 • Інфраструктура як послуга (IaaS) надає доступ до віртуальних машин, зберігання та мережевих ресурсів.
 • Платформа як послуга (PaaS) дозволяє розробляти, тестувати та розгортати програми в хмарному середовищі без необхідності управління інфраструктурою.
 • Програмне забезпечення як послуга (SaaS) надає готові програми, які можна використовувати через браузер.

Переваги та недоліки використання хмарних послуг

Існують численні переваги використання хмарних послуг, такі як економія коштів, масштабованість та доступність. Проте, також існують недоліки, включаючи питання безпеки, обмеження щодо налаштувань та можливість втрати контролю.

Частина 2: Популярні Постачальники Хмарних Послуг (20 хвилин)

Огляд головних постачальників хмарних послуг

На сьогоднішній день існують багато постачальників хмарних послуг, проте кілька з них відомі своєю надійністю та популярністю. До найбільших постачальників входять:

 • Amazon Web Services (AWS): найбільший та найпопулярніший постачальник, який пропонує широкий спектр послуг.
 • Microsoft Azure: інтегрована платформа від Microsoft, що надає різноманітні інструменти для побудови, розгортання та керування додатками.
 • Google Cloud Platform (GCP): постачальник, який зосереджується на штучному інтелекті та машинному навчанні, а також пропонує потужні інструменти аналізу даних.

Вибір постачальника для конкретних потреб

Вибір постачальника повинен враховувати ваші конкретні потреби та завдання. Наприклад, AWS може бути найкращим вибором для широкого спектру проектів, в той час як GCP може бути бажаним для завдань, пов’язаних зі штучним інтелектом. Важливо ретельно оцінювати можливості кожного постачальника перед прийняттям рішення.

Частина 3: Основи Роботи з Хмарними Ресурсами (25 хвилин)

Створення облікового запису в хмарному сервісі

Першим кроком до роботи з хмарними ресурсами є створення облікового запису у вибраному хмарному сервісі. Ви обираєте свій ім’я користувача, пароль та інші обов’язкові дані для реєстрації.

Запуск та управління віртуальними машинами

Хмарні платформи надають можливість запуску та управління віртуальними машинами. Вибравши розмір та конфігурацію, ви можете створити віртуальну машину для своїх потреб.

Завантаження та збереження даних у хмарних сховищах

Хмарні сховища дозволяють завантажувати та зберігати дані в безпечному хмарному середовищі. Ви можете створювати теки, завантажувати файли та робити резервні копії для захисту ваших даних.

Частина 4: Безпека та Захист Даних в Хмарних Технологіях (15 хвилин)

Основні аспекти безпеки в хмарних середовищах

Безпека є однією з найважливіших аспектів роботи з хмарними технологіями. Важливо забезпечити безпеку даних та ресурсів, що знаходяться в хмарі.

Захист доступу та даних у хмарах

Постачальники хмарних послуг надають інструменти для налаштування захисту доступу та шифрування даних. Рекомендується використовувати багаторівневу аутентифікацію та мережеві фільтри для забезпечення безпеки.

Резервне копіювання та відновлення даних

Важливо регулярно створювати резервні копії даних і налаштовувати процедури відновлення. Це допоможе уникнути втрати важливої інформації в разі виникнення проблем.

Частина 5: Практичні Демонстраційні Завдання (20 хвилин)

Практичні демонстрації є важливою частиною навчання, особливо коли мова йде про такі складні та потужні інструменти, як хмарні технології. Сьогодні ми здійснимо демонстрацію процесу створення віртуальної машини в одному з лідируючих хмарних сервісів — Amazon Web Services (AWS).

Крок 1: Створення облікового запису AWS

Першим кроком нашої демонстрації буде створення облікового запису на платформі AWS. Цей обліковий запис дозволить нам отримати доступ до багатьох інструментів та послуг, які пропонує AWS. Цей процес включає в себе введення основних особистих даних, вибір регіону та налаштування методів оплати.

Крок 2: Створення віртуальної машини (EC2)

Після успішного створення облікового запису ми переходимо до наступного кроку — створення віртуальної машини (інакше відомої як EC2 — Elastic Compute Cloud). У цьому кроці ми розглянемо параметри вибору типу інстанції, вибір операційної системи та налаштування мережі та безпеки. Важливо ретельно розглянути вимоги вашого проекту та вибрати відповідні параметри для віртуальної машини.

Крок 3: Налаштування безпеки та доступу

Безпека є одним із найважливіших аспектів роботи з хмарними ресурсами. У цьому кроці ми розглянемо, як правильно налаштувати правила файрволу для нашої віртуальної машини, а також як створити ключі SSH для безпечного підключення до неї. Такі заходи забезпечать ваші дані та ресурси від небезпеки з боку мережі.

Крок 4: Підключення до віртуальної машини

Після успішного створення та налаштування нашої віртуальної машини ми переходимо до підключення до неї. Ми використаємо протокол SSH для безпечного та віддаленого доступу до нашої машини. Після підключення ми розглянемо основні операції, такі як перевірка системних параметрів, установка додаткових програм та робота з файловою системою.

Частина 6: Питання та Відповіді (10 хвилин)

На цьому завершується наша лекція та демонстраційне завдання. Ви маєте можливість задати будь-які питання щодо хмарних технологій, процесу створення віртуальних машин або будь-які інші запитання, які вас цікавлять. Я готовий відповісти та надати додаткову допомогу.

Дякую за вашу увагу, і до зустрічі на наступних лекціях!